Falling Cow Zone
 
Winfrškréc - Zábavný časopis
   


MENU

 
TOPlist
 
 

   


HISTORIE ČASOPISU WINFRŠKRÉC
 
   

I) Impulz
Historie časopisu sahá do roku 2005.
Seděli jsme v areálu školky v Dobroníně, slunce krásně hřálo a my se bavili o tom, že bychom mohli společně sepsat nějakou knihu, z čehož však v zápětí sešlo.

Pavel: "Hele, Bobíku, já jsem dělal Dobronínský noviny, mě to prostě baví a vím, že ty máš taky dobrý nápady, nechtěl bys se mnou dělat nějakej časopis?"

II) Vznik časopisu a první článek
Bobík s návrhem souhlasil a zanedlouho jsme se do jeho tvorby pustili.
Historickým datem je 15. červen 2005, kdy vznikl první článek a samotný název časopisu. První článek nenajdete nikde jinde než v prvním čísle a má název "Hitparáda v ČR". Od té doby už řekami proteklo hodně vody, stejně jako se změnil náš pohled na humor, takže je třeba brát první články trochu s nadhledem.

Historicky první článek
 

šipka
Historicky první článek, který vznikl v rámci časopisu Winfrškréc.

Konečnou verzi tohoto článku v prvním čísle časopisu si můžete přečíst ZDEklikněte pro zvětšení
 
 
   


III) Název
Daleko horší však bylo vymyslet název. Neměli jsme vůbec žádné nápady, zda by to měl být české nebo cizojazyčné slovo či co by měl název vůbec vyjadřovat. Pak však Bobík přišel s názvem, který se stal téměř osudným: "Windrškréc."

Pavel: (smích) "Co to znamená? Jak jsi na to přišel?"
Bobík: "Já nevím."
Pavel: "Ale je to fakt dobrý! To přesně vyjadřuje povahu časopisu."

Název časopisu
 

šipka
Název jsme si nejprve napsali několika způsoby, ale nakonec jsme se rozhodli přece jenom pro český název.

I tak jde na obrázku vidět, že původní návrh názvu byl trochu odlišný.

klikněte pro zvětšení
 


Takže dál už jsme nic jiného nevymýšleli, o názvu bylo v tu ránu rozhodnuto. Samozřejmě jsme ze začátku nevěděli, jak by se to mělo psát, jestli podle české výslovnosti "Windrškréc" nebo "Wienderschrace", když jsme se jej pokoušeli zapsat podle němčiny, od čehož jsme bohudík upustili. Ale ještě jedna změna postihla název, který jsme se nakonec rozhodli používat.

Když jsem přepisoval články do počítače, tak jsem si říkal, jestli by nebyl lepší název , i z hlediska výslovnosti, "Winfrškréc" a Bobík s tím souhlasil.

Alfred Windischgrätz
 

šipka
Alfred Windischgrätz (11. května 1787 Brusel – 21. března 1862 Vídeň) byl český šlechtic a polský maršál.

Stál v čele císařských vojsk během povstání v roce 1848. Vedl si při jeho potlačování velmi tvrdě, nechal Prahu ostřelovat z děl.

Právě podvědomá znalost jeho jména dala podobný název našemu časopisu, i když zcela nevědomě.

klikněte pro zvětšení
 
 
   


IV) 1. číslo a jeho kopírování

1. číslo bylo hotové ve velice krátké době, neboť se do něj použily i některé články z mých Dobronínských novin (některé články byly staré dokonce už 2 roky).

Problém byl však v tom, kde časopis okopírovat. V Dobroníně to možné nebylo, tak jsme museli do Jihlavy. Bylo to někdy o velkých letních prázdninách, když nás napadla ta šílenost. Jelikož se Bobíkovi nechtělo platit „hříšné peníze“ za dopravu, tak jsme museli jít pěšky (!) z Dobronína až na jihlavské náměstí a zpět (kolem 35 km).

O této výpravě se můžete více dozvědět v 1. čísle ve článku "Těžký život stopaře".

Časopis jsme namnožili asi tak 25x, což by se někomu mohlo zdát málo, ale jelikož skoro nikdo v té době nevěděl, co je to Winfrškréc, prozatím to stačilo, abychom jej prezentovali pouze svým známým. Ve velice krátké době se zalíbil - to nám dalo signál, abychom pokračovali a vydávali další čísla.

Účtenka od prvního kopírování
 

šipka
Účtenka od prvního kopírování časopisu v Jihlavě.

První číslo, jakožto zavádějící, vyšlo v nákladu 25 kusů. Další čísla už vyšla ve větším počtu.

klikněte pro zvětšení
 
 
   


V)
Projekty

Mimo časopis jsme se společně s Bobíkem věnovali i natáčení filmu Snouborďáci (2006), který nám zabral opravdu hodně času a odsunul tvorbu časopisu na hodně dlouho. Tento rok jsme věnovali svůj čas především natáčení, takže vznikl ještě film "Postavení otroka ve společnosti" a další videa.


VI) Současnost
V roce 2008 přešel Winfrškréc na internetové stránky, aby se o něm rozšířilo podvědomí v širší společnosti a aby se dostal k co nejvíce čtenářům. Je to určitě modernější a rychlejší způsob, jak komunikovat s našimi fanoušky.

V poslední době se musíme více věnovat škole, a proto už nevzniká Winfrškréc nebo ostatní tvorba tak často. I tak máme na kontě už 8 obsahově rozsáhlých časopisů a stále se snažíme naše fanoušky obohacovat něčím novým.

Už je to velice dlouhá doba, co jsme vydali 1. číslo a nám stále nedocházejí nápady ani chuť na další čísla a videa. A je to hlavně kvůli vám, fanouškům, za což moc děkujeme.


 
     

 

   
Zábavný časopis Winfrškréc 2009 Designed by Blind Clown